Decydując się na przygarnięcie królika, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zęby tych zwierząt rosną przez całe życie, a ich nieprawidłowe ścieranie może prowadzić do rożnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są choroby zębów u królików, jakie mogą być ich objawy, jak zapobiegać tym problemom oraz jak je wyleczyć? Dowiedz się więcej!
Fizjologia zębów królika
Króliki posiadają do 28 zębów, w skład których wchodzi 6 siekaczy, oraz tzw. „zęby policzkowe” - 12 w szczęce i 10 w żuchwie. Zęby rosną szybko, siekacze nawet do 7 mm na miesiąc. Aby zachować ich odpowiednią długość, króliki muszą zjadać pokarmy, które umożliwiają ich odpowiednie ścieranie.
Najważniejsze w diecie są rośliny o wysokiej zawartości włókna pokarmowego – siano, zioła świeże i suszone. Rozdrabnianie tego typu pokarmów, wymaga od pupila spędzenia dużej części dnia na mozolnym rozcieraniu. Przekłada się na właściwe tarcie zębów policzkowych i siecznych, jeden o drugi, podczas żucia. Jeśli królik nie może skutecznie skracać swoich zębów, istnieje duże ryzyko, że dojdzie do ich przerostu. Jest to wyjątkowo niekorzystne, ponieważ zbyt długie utrudniają jedzenie, ograniczając ruchy języka, a nawet potrafią przerastać w formie tzw. „ostróg” i jak szpilki wbijać się w policzki czy język, raniąc je.
Objawy problemów z zębami u królików
Jak rozpoznać, czy nasz królik zmaga się z przerostem zębów? Jeśli z pyszczka wystają siekacze – mamy do czynienia z ewidentną wadą stomatologiczną, wymagającą konsultacji z lekarzem weterynarii. Niestety, objawy nie zawsze są tak oczywiste.
Przede wszystkim, ważmy królika co tydzień, np. na wadze kuchennej – jeśli zaczyna tracić masę, należy niezwłocznie udać się na wizytę. Przyjrzyjmy się w jaki sposób zwierzę je - jeśli rezygnuje z posiłków, które do tej pory chętnie spożywał – powinno to wzbudzić nasz niepokój. Króliki z problemami stomatologicznymi unikają twardego pokarmu i spożywają głównie takie produkty, które są łatwe do zjedzenia. Mają też znacznie mniejszy apetyt. Czasem jednak rozrzucają pokarm, sprawiając wrażenie jedzących.
Wraz z zaawansowaniem choroby mogą pojawić się inne niepokojące objawy, jak chociażby zgrzytanie zębami, co potrafi być wyrazem dyskomfortu, a nawet bólu. Królik może stać się bardziej osowiały, chować się. Często dochodzi także do pogorszenia stanu sierści – zwierzę może ją wyrywać, a także przestać o futro dbać, co skutkuje pojawieniem się wyłysień czy nieestetycznych kołtunów.
Leczenie zębów królika
W chwili zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej umówić się do specjalisty, który zajmuje się zajęczakami. Oceni on czy zęby wymagają odpowiedniego skrócenia. W przypadku zębów policzkowych zabieg taki przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym. Częstotliwość zależy od ponownego przerośnięcia zębów, ale dzięki właściwej diecie jesteśmy w stanie wydłużyć okresy między korekcjami. Wadliwe siekacze trzeba piłować nawet raz na 3-4 tygodnie. W niektórych przypadkach, może być zalecane ich usunięcie. Profilaktyczne przeglądy zębów powinny się odbywać nie rzadziej, niż raz na pół roku.
Króliki to wspaniałe zwierzęta, coraz bardziej popularne w naszych domach. Jednak jak każdy gatunek, może mieć predyspozycje do pewnych chorób. Jedną z nich, bardzo częstą, jest opisana tu pokrótce choroba stomatologiczna. Aby zminimalizować jej ryzyko, należy dbać o profilaktykę poprzez dietę. Powinna ona bazować na pokarmach, które umożliwią skuteczne ścieranie uzębienia, jak dobrej jakości, różnorodne siano i warzywa zielonoliściaste do woli, z dodatkiem innych warzyw, a za to z minimalną ilością owoców i granulatu(nie więcej niż łyżka stołowa na dzień). Królikom nie wolno podawać ziaren ani kostek wapiennych. Dbając o właściwe odżywianie, zminimalizujemy ryzyko choroby, a w razie jej występowania – częstość wymaganych korekcji zębów, aby nasz pupil mógł żyć w komforcie kolejne lata.