Klinika dla Małych Zwierząt WąsiatyczBlog

 • Aktualności z życia naszej Kliniki oraz artykuły z zakresu medycyny weterynaryjnej.

 • Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u psów?

  21/11/2023

  Problemy skórne to coś, co może dotknąć nie tylko nas, ale i naszych pupili. Właśnie tak jest w przypadku atopowego zapalenia skóry. To nieprzyjemne schorzenie u psów objawia się równie intensywnie co u człowieka. Jak sobie z tym radzić i szybko przynieść naszemu zwierzakowi ulgę? Dowiedz się, na czym polega leczenie atopowego zapalenia skóry u psów!

  Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u psów?

  Objawy atopowego zapalenia skóry u psów to coś, czego nie da się przeoczyć. Przypadłość ta powoduje, że skóra, szczególnie w miejscach takich jak pysk, łapy oraz bok ciała, jest zaczerwieniona i swędząca. To zmusza zwierzę do częstego drapania się, co wywołuje silny dyskomfort dla zwierzęcia oraz właściciela. Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry to rodzaj alergii. Charakteryzuje się ona powstaniem stanu zapalnego, który wywołuje silny świąd. Jeśli zauważymy, że po kontakcie z możliwym alergenem pies zaczyna się drapać o wiele częściej niż kiedykolwiek wcześniej, jest to sygnał do tego, aby zabrać go na badanie.

  Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u psa?

  Należy mieć na uwadze, że atopowe zapalenie skóry to choroba o charakterze nawracającym. Musimy się zatem przygotować, że nawet po przejściu leczenia alergia może powrócić. Z tego względu tak istotne jest, aby kompleksowo dbać o skórę naszego psa i unikać czynników mogących wywołać reakcję alergiczną. Jeśli alergia pojawiła się po raz pierwszy, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Dopiero on będzie mógł postawić diagnozę i potwierdzić atopowe zapalenie skóry. Leczenie skupia się na pozbyciu stanu zapalnego i świądu. Kolejnym krokiem jest wspomniane wcześniej uważanie na aspekty mogące wywołać niepożądane skutki.

  Na początku zalecane są leki, które zredukują siłę reakcji alergicznej. Mogą to być na przykład przeciwciała monoklonalne, które podaje się za pomocą zastrzyku. Często wykorzystywane są również glikokortykosteroidy pod postacią tabletek. Oprócz tego można postawić na leki typowo przeciwświądowe i przeciwzapalne, które zniwelują przede wszystkim dyskomfort. Innym skutecznym sposobem jest szamponoterapia. Polega ona na regularnym kąpaniu psa w specjalnych produktach, które mają działanie nawilżające i antyalergiczne. Na pewno zastanawiamy się również nad tym, co możemy zrobić jako właściciele, aby pomóc naszemu zwierzakowi? Przede wszystkim starajmy się ograniczać kontakt z alergenami. Niestety, nie zawsze jest to możliwe w stu procentach – jak na przykład wtedy, gdy pies jest uczulony na pyłki. Wtedy zdajmy się na leczenie, które powinno być kompleksowe i przeprowadzone pod czujnym okiem lekarza weterynarii.

  Atopowe zapalenie skóry to nic przyjemnego zarówno dla człowieka, jak i psa. Z tego względu starajmy się uważać na czynniki, które mogłyby wywołać ten rodzaj alergii. Jeśli jednak dojdzie do zachorowania, jak najszybciej rozpocznijmy leczenie, tak aby nasz pupil nie musiał długo męczyć się z przykrymi objawami tej przypadłości.

Skontaktuj się z nami

Klinika czynna 24h / 7dni
Telefon: 61 823 09 97, 61 828 56 01, SMS 799 448 116
e-mail: lp.tewnilkajcpecer